İstanbul Tabip Odası
Galata Turu

08 Aralık 2019 Pazar

Tur Programı

Gezimiz   hepimizin hayatında en az bir kere kullanmış olduğu Tünel’in Beyoğlu girişinde saat 10:00 başlıyor. Fransız mühendis Henri Gavand’ın Sultan Abdülazizden 10 Haziran 1942 yılında yap- işlet- devret modelinin ilk uygulaması olan Tünel’in hikayesini dinledikten sonra Osmanlı da  ilk modern belediyecilik uygulaması olan 28 Aralık 1857 de açılmış olan (Beyoğlu Belediyesi) 6. Daire’yi göreceğiz. Tünel meydanından aşağıya doğru Galip Dede caddesinden gezimize devam edeceğiz. Galata Mevlevihanesi’nin önünden geçtikten sonra Okçumusa caddesindeki İstanbul’un ilk apartmanlarını göreceğiz. Daha sonraki durağımız  Kamonda ve Doğan apartmanlarının da yer aldığı Serdar-ı Ekrem sokağı. Sokağın sonunda yer alan Kırım Kilisesi İngiliz mimarisi ile İstanbul da tek olma özelliğine sahip.
Yüksek Kaldırım caddesinden yolumuza devam edip Bereketzade camisini görüyoruz. Kırım Hastahanesi ve Saint George Avusturya lisesini görüp bu gün bir sanat evi olarak kullanılan Terziler Sinagogunu ziyaret ediyoruz.
Gezimize Banker sokakta devam edeceğiz. Ceneviz podestasnı ve zindanı görüp Andre Sheine’yenin de yaşadığı düşünülen St. Piyer Hanına geliyoruz. Buradan yolumuz Bankalar caddesine dönüyor ve caddenin bir zamanki ihtişamını Üzerinde bu gün dahi işlevlerini sürdüren hanlardan kavrayıp ikinci dönem Osmanlı Mimarisi hakkında bilgi alıyor Alexandre Vallauri , Mongieri gibi önemli mimarlarımızın yaptıklarını öğreniyor ve gezimizi yine bir Levanten Mimarımız Tommaso D’Aronco’nun  yaptığı ve bu gün artık sadece temelleri kalmış olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa caminin önünde bitiriyoruz. 

Buluşma Noktası ve Saat: BeyoğluTünel Saat 10:00

Ücret: 50 TL
Ücrete Dahil Olanlar

  • Rehberlik
  • Kulaklık Dinleme Sistemi
  • Bahşişler

Ücrete Dahil Olmayanlar

  • Öğlen Yemekleri
  • Kişisel Harcamalar
  • Müze & Ören yeri girişleri

DİKKAT!

Lütfen ödeme yapmadan önce aşağıdaki numaradan kayıt yaptırınız.
Düş Patikası Turizm 0212 975 08 75
Ödeme: 
Şirket hesap bilgileri: Düş Patikası Turizm Organizasyon Taş. Ve Hab. Hiz. Ltd. Şti. 
Garanti bankası Galatasaray şubesi
Hesap No 068-6294700
IBAN TR06 0006 2000 0680 0006 2947 00
BİLGİ İÇİN Düş Patikası Turizm 0212 975 08 75