TTB’den Adalet Bakanlığı’na Koronavirüs ile ilgili yazı

Mart 16, 2020 102

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Adalet Bakanlığı’na yazı göndererek, Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinde önlemlerin artırılmasını istedi.

TTB’den 16 Mart 2020 tarihinde Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazıda, cezaevleri ziyaretlerinin belli süre için engellenmiş olmasına karşın, cezaevi çalışanlarının normal çalışma yaşantılarına devam ettiği, bu durumun da hastalığın yayılma riskinin sürmesi anlamına geldiği belirtildi. Cezaevi çalışanlarının kişisel önlemlerinin alınmasının yanı sıra, hastalık belirtisi olanların ücretli izinli sayılması gerektiğine yer verilen yazıda, cezaevleriyle ilgili olarak şu önerilerde bulunuldu:

Cezaevlerinde enfeksiyonun kontrol altına alınması ve can kayıplarının yaşanmaması için hükümlülerin cezalarının bir süre ertelenmesi, tutuklular için de ev hapsi gibi uygulamalar düşünülmelidir.

Yine cezaevlerinde 24 saat suyun akıyor olması, mahpuslara parasız sabun ve deterjan dağıtılması hastalığın önlenmesi açısından kritiktir.

Mahpusların yemek porsiyonlarının arttırılması, yemek içeriğinin yeterli ve dengeli olmasının gözden geçirilmesinin de sağlık için önemlidir.

Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazı için tıklayınız.


İstanbul Tabip Odasını takip ederek güvenilir bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz

FACEBOOK Facebook'ta beğen TWİTTER Twitter'da takip et INSTAGRAM Instagram'da takip et