Sağlık Bakanlığı'na Aile Hekimliği Uyarısı


  • Ağustos 24, 2005
  • 2665

Sağlık Bakanlığı'na "Aile Hekimliği" Uyarısı [24.08.2005]

     TTB Merkez Konseyi, pilot bölge olarak seçilen Düzcede aile hekimliğine geçmek istemeyen hekimlerin sürgün ile tehdit edilmesiyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığını uyardı.

     Pilot bölge olarak seçtiği Düzcede başlatacağını duyurduğu aile hekimliği sistemi için gönüllü sağlık çalışanı bulmakta zorlanan Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarını tehdit ediyor. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Düzcedeki hekimlerden 1 gün içinde aile hekimliği için başvurmalarını isteyen ve başvurmayanları başka illerde görevlendirmekle tehdit eden Sağlık Bakanlığını uyardı. Konsey, Sağlık Bakanlığından bu baskıcı uygulamaya son vermesini istedi.

     TTB Merkez Konseyi ve Pratisyen Hekimlik Derneğince 23 Ağustos 2005 Salı günü düzenlenen basın toplantısında, Düzcedeki hekimlere aile hekimliğine geçmeleri konusunda baskı yapılmasına tepki gösterildi. TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, Düzcede aile hekimliği için 104 pozisyon bulunduğunu, Sağlık Bakanlığının bu 104 pozisyondan 99unu başvuruya açtığını, diğer 5 pozisyonun ise ihtiyaca göre açılacağını duyurduğunu bildirdi. Bakanlığın ihtiyaca göre açılacağını duyurduğu bu 5 pozisyonun sosyo-ekonomik düzeyi yüksek yerler olduğuna dikkat çeken Bakkalcı, Sadece bu bile, bu olaydaki şaibenin göstergesi ve uygulamanın geri çekilmesinin gerekçesidir diye konuştu.

     Pratisyen Hekimlik Derneği İkinci Başkanı Dr. Muharrem Baytemür, Bakanlığın bütün uygulamalarının mecburi gönüllülük haline gelmeye başladığını belirterek, Düzcede hekimlerin tehditle, tehditle olmazsa gıyapta aile hekimi olarak atandıklarını söyledi.

     TTB Pratisyen Hekimler Kolu Başkanı Dr. Kurtuluş Arıkök de, önce pilot, sonra prepilot ve daha sonra da laboratuar ilan edilen Düzcenin şimdi de tehdit ve baskının meşrulaştırıldığı bir yer olmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Arıkök, Bütün Sağlık Bakanlığı yöneticilerini meslektaşlarımız üzerinde yaptıkları bu baskıya derhal son vermeye aile hekimliği sistemini kabul etmeyen meslektaşlarımızın çalışma birimlerini değiştirmeye teşebbüs dahi etmemeye çağırıyoruz dedi.


Bu HABERİ Paylaş!