Sağlık Hukuku

Emekli Hekim Aylıklarına Yansıtılacak "İlave Ödemeler"deki Mağduriyetler Giderilmelidir

Emekli hekimlerin aylıklarına yansıtılacak “ilave ödemeler” konusunda hekimler arasında haklı olmayan ayrımlar yaratılmış, kimi meslektaşlarımız mağdur edilmiştir.

SGK’nın 2020/12 Sayılı Genelgesi İş Kazası Bildirim Yükümlülüğünü Ortadan Kaldırmaz

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19’un pandemik (salgın) bir hastalık olarak ilan edildiği belirtilerek ve 5510 sayılı Kanun’un 15. maddesindeki “sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir”

Covid19 pandemi günlerinde iş kazası ve meslek hastalıkları rehberi

Sağlık çalışanları Covid-19 ile en ön saflarda mücadele etmektedir. Buna bağlı olarak ülkemizde de sağlık Bakanlığı verilerine göre 7428 sağlık çalışanı enfekte olmuştur. Yapılan iş nedeniyle oluşan hastalık ister meslek hastalığı isterse iş kazası olarak kabul edilsin bildirimi zorunludur.

Hekime Hakaret Eden Saldırgana Hapis Cezası Verildi

Gözüne yabancı cisim kaçan bir hastayı, göz kliniğindeki cihazın arızalı olması nedeniyle başka bir merkeze yönlendirmek isteyen hekime, hakaret ve küfür eden saldırgan cezalandırıldı.

Hekim Olmadığı Halde Saç Ekimi Yapan Sanıklar Cezalandırıldı

Bakırköy’de bulunan bir güzellik merkezinde saç ekimi yaptıkları tespit edilen 8 kişiye hapis cezası verildi.

Hekime Yönelik Şiddetin Failleri Suç İşlemeye Devam Ediyor

Kartal’da bir aile sağlığı merkezinde görev yapan hekim, kimliksiz çocuğa iğne yapamayacağını belirttiği için, çocuğun anne ve babası ile ablasının sözlü ve fiziki saldırılarına maruz kalmıştır

Hekime Şiddet Cezasız Kalmadı!

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dahiliye uzmanı olarak görev yapan Dr. Yeşim Elikara 17.01.2019 günü poliklinik yaptığı sırada, tahlil sonuçlarını göstermek için gelen Senem Taşın, randevulu hastaları beklemek istememiş ve kendisine öncelik verilmesi konusunda ısrarcı ol

Hekimi Darp Etmek İsteyen Saldırgan Cezalandırıldı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında uzmanlık eğitimi gören asistan hekime, 07.04.2018 tarihinde Çocuk Acil Servisi’nde görev yaptığı sırada bir hasta yakını tarafından darp girişiminde bulunulmuştur. Şahıs, güvenlik görevlisi tarafından engellenmiş ve odadan çıkartılmıştır.