2022 Sevinç Özgüner İnsan Hakları Barış ve Demokrasi Ödülü Şenyaşar Ailesi ve Boğaziçi Direnişi Bileşenleri’ne Verildi


  • Mart 28, 2022
  • 1615

23 Mayıs 1980 tarihinde Mecidiyeköy'deki evinde demokrasi düşmanı katiller tarafından öldürülen barış ve demokrasi savaşçısı TTB Merkez Konseyi üyesi Dişhekimi Sevinç Özgüner’in anısını yaşatmak, insan hakları, barış ve demokrasi alanında çalışma yapanları onurlandırmak ve bu alanlarda yapılacak yeni çalışmaları teşvik etmek amacıyla İstanbul Tabip Odası tarafından düzenlenen Dişhekimi Sevinç Özgüner İnsan Hakları Barış Ve Demokrasi Ödülü’nün 2022 yılı sahipleri Şenyaşar Ailesi ve Boğaziçi Direnişi Bileşenleri oldu.
- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu / DİSK
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu / KESK
- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği / TMMOB
- İnsan Hakları Derneği / İHD
- İstanbul Dişhekimleri Odası / İDO
- Türkiye İnsan Hakları Vakfı / TİHV
- İstanbul Tabip Odası / İTO
- İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu üyelerinden oluşan jüri
tarafından oybirliği ile belirlenen ödüller 14 Mart Tıp Haftası kapsamında 19 Mart 2022, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan Ödül Töreni’nde açıklandı.

Ödüller, Dt. Sevinç Özgüner’in demokrasi düşmanlarınca katledildiği gün olan 23 Mayıs’ta yapılacak etkinlikle sahiplerine takdim edilecek.

ŞENYAŞAR AİLESİ:

Urfa Suruç’ta 14 Haziran 2018 tarihinde AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021 tarihinde başlattıkları ‘Adalet Nöbeti’ birinci yılını doldurdu.
“Keşke bu direnişe ihtiyaç olmasa, adil bir yaşam olsa. Bu adil yaşamı haklı insanların onurlu direnişi ile geri getireceğiz” diyen Ferit Şenyaşar ve annesi Emine Şenyaşar, adalet arayışlarındaki ısrarlarını yineleyerek her şeye rağmen mücadelelerine devam ediyor.

BOĞAZİÇİ DİRENİŞİ BİLEŞENLERİ:

2 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak kayyum Melih Bulu’nun atanması üzerine üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” sloganı ile direnerek akademiye ve kamuoyuna moral oluşturdu.
‘Özgür, özerk ve demokratik üniversite’ talebi ile Boğaziçi Direnişi 430. gününde mücadelesini sürdürüyor.


Bu HABERİ Paylaş!