Şiddet Olmasaydı Dr. Fikret Hacıosman Yaşayacaktı!


  • Ekim 02, 2023
  • 688

2 Ekim 2018’de görevi başında, muayene odasında katledilen Dr. Fikret Hacıosman için Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları organizasyonunda tüm illerde merkezi anma etkinlikleri düzenlendi. Yapılan basın açıklamalarıyla sağlıkta şiddet sorununa dikkat çekildi.

İstanbul’daki merkezi anma etkinliğinin adresi, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. 2 Ekim 2023 tarihinde saat 12.30’da İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) çağrısı ile yapılan anma ve basın açıklamasına sağlık emek örgütleri ve çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.

"BU GİDİŞE 'DUR' DEMELİYİZ"

Anma ve basın açıklamasında İTO Başkanı Dr. Nergis Erdoğan, İTO Yönetim Kurulu üyeleri Dr. H. Ayşen Yavru ve Dr. Saffet Ercan yer aldı. 5 yıl önce hayatını kaybeden Dr. Fikret Hacıosman’ın eşi Mutlu Hacıosman’ın da katıldığı anma etkinliğinde konuşan İTO Başkanı Dr. Nergis Erdoğan “Sözün bittiği yer ama konuşmak zorundayız, çünkü bu ülkede 20 yılda 15 hekim katledildi bu dünyanın herhangi bir yerinde görülebilecek bir sayı değil. Nedenlerine baktığımızda son derece açık. En önemli nedeni hekimlerin itibar kaybına uğraması. Geçtiğimiz 20 yıl içinde hekim insan olmaktan çıkarılıp bir köle haline getirilmiştir. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bilinmelidir ki her hekim kaybı halkımızın sağlığında çok büyük kayıplara yol açıyor. Hep birlikte bu gidişe dur demeliyiz” dedi.

"HEKİMLERİN YAŞAMA HAKKI KORUNMALI"

Basın açıklamasın söz alan Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Ejder Akgün Yıldırım hekimlerin yaşatmak isterken öldürüldüğünü söyledi ve “Daha 2 gün önce bir hekim sadece kurşunun isabet etmemesi sayesinde hayatta kaldı. Eğer ki bu ülkede sağlık hizmeti varsa birileri insanların yaşaması için emek veriyorsa bu birilerinin el üstünde tutulması, yaşama hakkının korunması gerekiyor” sözleriyle şiddete tepki gösterdi. Dr. Fikret Hacıosman’ın görevi başında katledildiğini hatırlatan Dr. Ejder Akgün Yıldırım, “Biz sağlık hizmetinin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu bilen insanlar olarak korkuyla hizmet vermeye başladık” diye konuştu.

"HER ŞEYİN YANLIŞ OLDUĞU BİR ÜLKE"

Basın açıklamasında Dr. Fikret Hacıosman’ın eşi Mutlu Hacıosman da kısa bir konuşma yaptı. Mutlu Hacıosman sözlerine katılımcılara teşekkür ederek başladı. Sistemin ve yönetimin yanlış olduğuna dikkat çeken Hacıosman konuşmasını “Her şeyin yanlış olduğu bir ülkede kadınlar, sağlık çalışanları öldürülüyor, çocuklar tecavüze uğruyor. 5 yıl sonra hala burada olduğunuz için hatırladığınız için teşekkür etmek istiyorum” diyerek tamamladı.

İTO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Saffet Ercan okuduğu basın açıklaması şöyle; 

BEŞ YIL ÖNCE SAĞLIKTA ŞİDDET NEDENİYLE KAYBETTİĞİMİZ

FİKRET HACIOSMANI SAYGIYLA ANIYORUZ

 

ŞİDDET OLMASAYDI, DR. FİKRET YAŞAYACAKTI

 

Beş sene önce, 2 Ekim 2018’de Dr. Fikret Hacıosman’ı, görev yaptığı hastanede silahlı saldırı sonucunda yitirmiştik. Kendisini ve sağlıkta şiddet nedeniyle kaybettiğimiz tüm hekim/sağlık emekçilerini saygıyla anıyoruz. Sağlıkta şiddet son bulana kadar mücadele edeceğimize yeniden söz veriyoruz.

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak; 2003’ten beri ülkemizde Sağlıkta Dönüşüm Programı ile had safhaya ulaşan piyasacı; halk sağlığını ve hekimleri/sağlık emekçilerini yok sayan, değersizleştiren sağlık politikalarının şiddeti daha çok artıracağını söyledik ve sağlıkta şiddet nedeniyle 1988’de kaybettiğimiz Dr. Edip Uğurcan Kürklü dışındaki tüm meslektaşlarımızı ne yazık ki yaratılan tüketici sağlık politikalarının hızla bizleri de tükettiği son 20 sene içerisinde kaybettik.

Dr. Fikret Hacıosman’ın ölümünün ardından da sağlıkta şiddete karşı etkili önlemler için yüzlerce defa çağrı yaptık. Ancak çağrılarımıza kulak verilmemesi sonucunda her gün ama her gün Türkiye’nin farklı şehirlerinden akıl almaz şiddet olayları duymaya devam ettik. Yürüttüğümüz mücadele sonucunda adım atmak zorunda kalan Sağlık Bakanlığına; önerilerimizin yalnızca bir kısmını alarak çıkarılan yasanın yetersiz olduğunu, sorunun yalnız yasayla da çözülemeyeceğini, toplumsal varoluşumuzu aşındıran, şiddeti körükleyen düşmanlaştırıcı politikalarla sağlık sistemi başta olmak üzere her boyutu kapsayan bütünlüklü bir değişim gerektiğini ilettik. Geldiğimiz noktada, ne gerçekten caydırıcı önlemler alındı ne de çalışma alanlarımızda ve koşullarımızda sağlıkta şiddete karşı düzenlemeler yapıldı. Geçtiğimiz sene, Dr. Ekrem Karakaya’nın ölümünden birkaç ay önce önerdiğimiz, sağlık kurumlarına silahla girilmemesini de içeren yasal düzenlemeler de görmezden gelindi. Sonuçlarını maalesef acıyla yaşadık, yaşıyoruz.

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; 3-5 dakikaya sığdırılmaya çalışılan muayenelerle verilemeyen sağlık hizmeti, yok sayılan sağlık hakkı, iyileşemeyen hastalıklar, bulunamayan ilaçlar, yapılamayan ameliyatlar, mesleki özerkliğe yönelik müdahaleler, hekimlerin/sağlık emekçilerinin tükenmişliği ve son zamanlarda iyice derinleşen ekonomik zorluklar, toplumun sağlığını bozdu. Toplumda artarak süregelen şiddet iklimi, sağlığımızı bozan, bizi yok sayan, tüketen, değersizleştiren sağlık politikaları, hem bizi hem de halkı geçinememeye sürükleyen ekonomik buhranla birleşince; sağlığın fiziksel, zihinsel, toplumsal bütün bileşenleri de zarar görerek sağlık alanlarında şiddete de zemin oluşturdu. Aynı zamanda ülkeyi yönetenlere kadar uzanan nefret ve şiddet dili de sağlıkta şiddeti körükledi.

Sağlık Bakanına yeniden sormak istiyoruz. Artık canımıza da kasteden bu sorunlarımıza karşı halen sadece tweet atmakla mı yetineceksiniz? Hekimlerin, sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunlar için tek yapabileceğiniz bu mu? Her ay sayısı katlanarak artan yüzlerce hekim bu kötü koşullar ve gelecek kaygısıyla ülkesini terk ediyor. Neredeyse hepimiz, çalışma yükümüzün yanında bu sağlık sisteminde ruhsal anlamda zorluklarla da karşılaşıyoruz. Daha geçen hafta üç meslektaşımız intihar etti. Yüzlerce sağlık emekçisi her gün şiddet görüyor. Tüm hekimler/sağlık emekçileri geçim derdi ile boğuşuyor. Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin %84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız.

Önceki gün Ankara EAH acil servisine silahla giren bir kişinin ateş etmesi sonucu, bir sağlık çalışanı kıl payı ölümden dönmüştür. Silahla hastaneye bu kadar rahat girip ateş edilmesi, Sağlık Bakanı ve diğer yetkililerin önlem alma konusunda harekete geçmeleri için yeterli değil midir?

Sayın bakan, siz halen susacak mısınız? Sosyal medyadan mesaj göndermekten daha fazlasını yapacak mısınız?

TTB ve tabip odaları olarak Sağlıkta artan şiddetin de, toplumda körüklenen şiddet dilinin de karşısındayız ve sağlıkta şiddetle etkin mücadele çağrımızı yineliyoruz. Birileri bizim sesimizi duymadığı gibi, duyulmasını engellemek için elinden geleni yapıyor ama dün olduğu gibi yarın da daha da güçlü bir şekilde “emek bizim, söz bizim” demeye devam edeceğiz. Asla yaşamımıza kasteden bu çalışma koşullarına boyun eğmeyeceğiz, emeğimizin sömürülmesine, geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz.

Şimdi, bir kişi daha eksilmeye sabrımız yok. Bir gün daha kaygıyla çalışmak istemiyoruz. Bir kere daha yaşatmak isterken ölmek istemiyoruz. Bu nedenle başlattığımız eylem sürecinde topluma çağrımızdır;

Sağlıkta yaşadığınız sorunların sorumlusu ne hekimler ne de sağlık çalışanlarıdır. Randevu bulamamanızın, 5 dakikada muayeneye mecbur bırakılmanızın, eczanelerde kalem kalem ödeme yapmanızın, hastanelere ulaşamamanızın ve diğer bütün sorunlarınızın sorumlusu bu sağlık sistemidir. Gelin bu sistemi hep birlikte değiştirelim.

Meslektaşlarımıza çağrımızdır;

Ne yaşamlarımızdan, ne de mesleğimizden vazgeçmiyoruz. Bu eylem sürecinde etkili sağlıkta şiddet yasası, güvenli çalışma alanları taleplerimizi yükseltelim.

Yaşamı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete karşı her yönüyle mücadelemiz devam edecek: YAŞAMAK ve YAŞATMAK İSTİYORUZ!  

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

İSTANBUL TABİP ODASI  


Bu HABERİ Paylaş!