Kimyasal Felaketler ve İşyeri Hekimliği: Bhopal Faciasından Çıkan Dersler


  • Ağustos 24, 2010
  • 3758

Toplantı tarihi: 5 Mayıs 2009 Salı
Saat: 18.00-18.45
Yer: İstanbul Tabip Odası Toplantı Salonu
 
Odamız İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu'nca Dr. Bipin Avashia'nın bir sunum gerçekleştireceği "Kimyasal Felaketler ve İşyeri Hekimliği" başlıklı bir toplantı gerçekleştirilecektir. Toplantıda tarihe Bhopal Felaketi olarak geçen facianın üzerinden kimyasal felaketler işyeri hekimliği boyutuyla ele alınacak.
Bilindiği gibi 3 Aralık 1984 günü ABD kökenli Union Carbide firmasının Hindistan Bhopal'de kurduğu, böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazını dışarı atması sonucu 18 bin kişinin ölümüne, 150 binden fazla insanın zehirlenmesine neden olan bir büyük facia yaşanmıştı.

Dr. Bipin Avashia kimdir?
Dr. Avashia özellikle işçi sağlığı alanında çeşitli işyerlerinde çalıştıktan sonra Bayer’de zirai ürünlerden sorumlu tıbbi direktör olarak emekli olmuştur. Diğer aldığı görevler arasında West Virginia University de klinik profesör, Amerikan Mesleki ve Çevresel Tıp Kolejinde bölüm başkanlığı, Amerikan Kanser Birliği, Amerikan Akciğer Birliği gibi kuruluşlarda yöneticiliklerde bulunmuştur. Hindistandaki Bhopal faciasından sonra orada çalışmış bir kişi olarak deneyimlerini paylaşmakta ve danışmanlık vermektedir.


Bu HABERİ Paylaş!