Hükümet’ten Hastane Patronlarına Bayram Hediyesi: Fark Ücretleri İki Kattan Fazla Arttı!


  • Ekim 20, 2013
  • 2826

Dün, uzun bayram tatilinin ilk gününde, vakıf üniversiteleri ile özel hastanelerde yurttaşlardan alınacak ilave ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödediği miktarın %90’ından %200’üne çıkaran Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

 

13 Ekim 2013

BASIN AÇIKLAMASI

Hükümet’ten Hastane Patronlarına Bayram Hediyesi: Fark Ücretleri İki Kattan Fazla Arttı!

Artık yurttaşlarımız da sağlık çalışanları da biliyor; uzun tatiller tehlikelidir.

Bu tatillerin ilk günü bir “güzellik” yapılması ihtimali çok yüksektir.

Yurttaşları rahatsız edecek düzenlemeler, “ceplere el atma” işleri bu zamana getirilir ki tatilin arasında kaynasın, tepki az olsun.

Ne yazık ki yine aynısı oldu.

Dün, uzun bayram tatilinin ilk gününde, vakıf üniversiteleri ile özel hastanelerde yurttaşlardan alınacak ilave ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödediği miktarın %90’ından %200’üne çıkaran Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Anlıyoruz ki; Bakanlar Kurulu kararı 16.9.2013 tarihinde alınmış ama malum nedenlerle uzun tatilin ilk günü yayınlanmış!

Aslına bakarsanız Bakanlar Kurulu’na ilave ücretleri iki katına kadar artırma “yetkisi” veren kanun geçtiğimiz mayıs ayında çıkarılmıştı ve özel hastane patronları Bakanlar Kurulu kararını dört gözle bekliyorlardı, Bayram’a yetiştirdikleri anlaşılıyor.

Yurttaşlarımız yaşıyorlar, %90 farka uyulmadığına dair şikayetler çok fazlaydı, yöneticilerin sözde uyarılarına, cezalarına rağmen özellikle bazı büyük sermaye gruplarına bağlı hastanelerde çok daha fazla fark ücretleri alınıyordu. Daha da fazla alınabilmesinin önü açılmış durumda.

Gittikçe daha fazla özel sağlık kurumlarından hizmet almaya mecbur bırakılan yurttaşlarımız ceplerinden çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklar, ya da yeni türetilen “tamamlayıcı” sağlık sigortasına ilave primler ödeyecekler.

Bu ülkede sağlık hizmeti alabilmek için;

Bu ülkenin yurttaşı, bu devletin verdiği nüfus cüzdanına sahip olmanız yetmiyor.

Bu devlete vergi vermeniz yetmiyor.

Genel Sağlık Sigortası primi ödemeniz yetmiyor.

Katkı payları ödemeniz yetmiyor.

Artık SGK’nın ödediğinin iki katını cepten ayrıca ödeyeceksiniz.

(Aldığınız hizmet “istisna” sayılıyorsa üç kat para ödeyeceksiniz.)

Özel hastanelerden sigortalıların sağlık hizmeti alabilmesi AKP’nin Sağlıkta Dönüşümü’nün flaş işlerindendi. İktidar partisinin iddiasına göre; artık yurttaşımız “muayenehane çilesinden”, “bıçak parasından” kurtulacak, isteyen istediği yerden “özgürce” sağlık hizmeti alacaktı!

Genel Sağlık Sigortası Kanunu ilk çıktığında özel hastanelerde “ilave ücret” yoktu. Yani, özel hastanelere giden sigortalı hastalar % 0 (yazı ile yüzde sıfır) ücret ödeyeceklerdi.

Sonra, ilk olarak, % 30 “ilave ücret” getirildi. O zaman da uyarmıştık, zamanla artacak demiştik. “Yok” deniyordu, “% 30’un lafı mı olur?”

Ne diyordu Başbakan: “Ben de SSK’lıydım, beni de muayenehaneye çağırdılar.”

Ne diyordu AKP’li (sabık) Sağlık Bakanı: “Doktorların eli vatandaşın cebinde!” “Bıçak parası dönemi bitti”. “Artık vatandaşı tuzu kuru öğretim üyesine soydurmayacağız.”

Peki, şimdi ne oldu?

Kimin eli kimin cebinde?

Kim kimi soyuyor?

Kim kimi soyduruyor?

Özel hastanelerdeki “ilave ücret”, “bıçak parası” değil de nedir?

(“Vergilendirilmiş bıçak parası kutsaldır” mı diyeceksiniz yoksa?)

Devletin 629 TL ödediği bademcik ameliyatına siz cebinizden özel hastaneye ayrıca 1.258 TL ödüyorsanız, devletin 1.510 TL ödediği prostat ameliyatına siz ayrıca 3.020 TL ödüyorsanız kimin kimi “soyduğu” açık değil mi?

Kime geldi bu bayram hediyesi?

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi


Bu HABERİ Paylaş!