Barış Talebiyle Alanlardayız


  • Ağustos 26, 2016
  • 10170

Onlarca sendika, meslek örgütü, siyasi parti, demokratik kitle örgütünün bir araya gelmesiyle oluşturulan Emek ve Demokrasi İçin Güçbirliği, 4 Eylül 2016 günü İstanbul Bakırköy Halk Pazarı Meydanı’nda gerçekleştirilecek “Dünya Barış Günü Mitingi”ne ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

26 Ağustos 2016 günü 11.00’da İstanbul Tabip Odası Cağaloğlu binasında yapılan basın toplantısına kurum temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet katıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez yaptı. Dr. Erez yaptığı konuşmada; “İnsan olmanın gereği savaşa, savaşlara karşı durmaktır. Bugün hem içte hem de dışta savaşın bahis konusu olduğu bir ülke ortamında barış talebimizi ortak, güçlü ve en geniş kamuoyuna duyurulacak şekilde dile getirmemiz büyük, hayati önem taşıyor. Bu amaçla 4 Eylül günü İstanbul’da ortak, kitlesel bir buluşma, miting gerçekleştireceğiz” dedi.

Ardından ortak basın açıklamasını SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak okudu. Yapılan açıklamada; “1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olarak ilan edilmesi üzerinden tam 77 yıl geçmesine rağmen hala ülkemizde “kutlu olsun” diyemiyoruz! ABD gibi küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi göç yollarında can veriyor. AKP Hükümeti ve Avrupa devletleri mültecilik üzerinden insanlık değerlerini pazarlıyor, ayaklar altına alıyorlar. Ülkemiz yangın yeri. Çatışma, gözyaşı ve acı dört bir yanımızı sardı. Askeri darbe girişiminde ölen yüzlerce insanımız, demokrasiyi askıya alan sivil darbeler, OHAL ilanı, laiklik karşıtı gerici politikalarda kaygı verici artış, çocuk istismarı, doğamızın talan edilmesi, iş cinayetleri ve daha nice insanlık onuruyla bağdaşmayan politika ve uygulamalar ve en son Gaziantep’te insanların en mutlu gününe, düğüne yapılan alçakça saldırı sonucu ise çoğu çocuk en az 54 insanımız yaşamını yitirmesi, onlarcasının yaralanması, Cerablus’a girilmesi ile Suriye bataklığına bir adım daha atılmasını kaygı ile izliyoruz. Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikalarının derhal terk edilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz. Kürt sorunu savaşla, şiddetle çözülemez. Ortak yaşam umudumuzu tüketen bu savaşa son verilmesini, silahların susmasını, müzakerelerin hemen başlamasını talep ediyor, Kürt sorununun demokratik çözümü için çağrımızı yineliyoruz. Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlara çıkmak, ses çıkartmak, halka gerçekleri anlatmak her zamankinden daha önemli ve anlamlıdır. Devletin tüm kurumlarının cemaatler ve tarikatlar tarafından ele geçirildiği, Ensar’dan Cemaat okullarına uzanan ve okulların İmam Hatipleştirilmesiyle derinleşen gericiliğe karşı laik yaşam alanlarını daraltarak başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere tüm toplumu kuşattı bu dönemde laikliği, demokrasiyi, barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunmak ve gerçek kılmak için 4 Eylül saat 16.00’da Bakırköy Pazar Meydanı’nda buluşuyor, 10 Ekim’de Ankara’da son sözleri “barış” olan yoldaşlarımızın taleplerini tekrar haykırıyoruz. Faşizme, Darbelere ve Savaşa Karşı Barış Hemen Şimdi!” denildi.

Basın metni için tıklayınız.


Bu HABERİ Paylaş!