Zihinleri Zehirleyen Ortamı Yaratanlar Hekimlere Yönelen Tüm Saldırıların Azmettiricileridir!


  • Mayıs 05, 2023
  • 237

Türk Tabipleri Birliği, sokakta mikrofon tutulan bir vatandaşın sosyal medyada gündem olan "hekim dövüyoruz" sözleriyle ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlar, hekimlere yönelen tüm saldırıların da esasen azmettiricileridir" denildi. Açıklama şöyle: 

Youtube’daki “Mikrofondasın” kanalında Samsun ilinde sokakta vatandaşlara mikrofon tutularak yapılan yayında bir kişi, hekimleri “dövebilir” duruma gelmesini “gelişme” olarak gördüğünü ifade etmiştir. Kanalın sahibi ve bir günlüğüne ünlü olanlar arasına katılan beyan sahibi kendilerinden memnun olabilirler. Ancak bu zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlar, hekimlere yönelen tüm saldırıların da esasen azmettiricileridir.

Kanalın sahibinin kimliği, kanala ilişkin bilgilerde yer almamaktadır. Kanalın tanıtımında “Tarafsız yayın nasıl yapılır izleyin. Gündemimiz seçim olduğu için şu an bulunduğum şehir Samsun'da, tek başıma seçim anketleri yapıyorum. Yorum katmadan, saygılı ve tarafsız seçim yayınları nasıl yapılır herkesin görmesini istiyorum” denilmişse de, esasen yapılanın gazetecilik ve yayıncılık olmadığı açıktır. Gazetecilik meslek ilke ve kuralları şiddete, şiddete çağrıya ve bu yönde tahriklere karşı taraf olmayı gerektirmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nun “Suç işlemeye tahrik” başlıklı 214. maddesi “Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içermektedir ve korunmak istenen hukuki yarar kamu barışıdır. Aleni olarak gerçekleştirilen bu tür fiillerin, kamu barışı açısından ifade ettiği tehlike nedeniyle, zararlı neticenin doğması gerekmemektedir.

Türkiye’de hekimler halihazırda tehlike altındadır, birkaç gün içinde üç ayrı ilde saldırı yaşanmıştır. Türk Tabipleri Birliği hekimlerin yanındadır. Suç işleyenler ve suça tahrik edenler hakkında suç duyurularında bulunulacaktır.

Kanalın sahibini tüm hekimlerden özür dilemeye ve sorumluları şiddet dilini bırakmaya ve yetkilileri de göreve davet ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Hukuk Bürosu

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi


Bu HABERİ Paylaş!