Yayın Kurulu’ndan


  • Hekim Sözü Temmuz-Aralık 2023
  • 47

Kirkegaard, "Hayat sadece geriye doğru anlaşılır, ama ileriye doğru yaşanmak zorundadır" demişti. Geriye bakalım, nelerin yanlış yapıldığını görelim ve önümüze bakalım.

Yüzyılın felaketi ile cumhuriyetin yüzyılı ikileminde hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz.

Deprem bölgesinden Hatay ve Adıyaman Tabip Odaları ile kardeş tabip odalarımız olarak dirsek temasımız devam ediyor.

Kurumların hafızası olan isimler vardır. İstanbul Tabip Odası için bu isimlerden biri Beyza Çelengil Kutay iken bir diğeri de Ergun Demir arkadaşlarımızdı. Geçtiğimiz dönemde kaybettiğimiz yoldaşlarımız için yaptığımız anma etkinliklerini odamızdan haberler başlığı altında görebilirsiniz.

Sağlıkta hafıza mekanlarını önceleyen, Heybeliada Sanatoryumu Belgeseli Büyükada’da iki kez, bir kez de Pera Sinema Salonu’nda gösterildi.

Baraj yapma inadıyla 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’in yürek burkan hikayesini konu edinen “Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya” belgesel filminin gösterimi yapıldı. Film sonrası Adana Altınkoza Film Festivali’nden (2023) ödül alan filmin yönetmeni Fettullah Çelik ile yapılan söyleşide sulara gömülen tarih ve kültürel değerler konuşuldu.

Sağlıkta şiddet devam ederken, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Hastanesi’nde uğradığı şiddet sonrası yüz kemikleri kırılan ve yoğun bakımda tedavi gören meslektaşımız için, hastane önünde SES ve diğer hekim sendikaları ile ortak basın açıklaması yaptık.

İTO Sağlık Politikaları Komisyonu’nca 02-03 Aralık tarihlerinde Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde “Cumhuriyet Dönemi Sağlık Politikaları Sempozyumu” gerçekleştirildi. Cumhuriyetin 100. yılını kutlarken, bu sayımızın dosya konusunun “Cumhuriyet ve Sağlık” olmasını istedik. Bu vesile ile birkez da Cumhuriyet’in kazanımlarından vazgeçmiyoruz ve onu birkaç arşın öteye taşıyabilirsek de ne mutlu bize…diyoruz.

Bu sayımızın etik bölümünde “Palyatif Bakım Hizmetleri Bildirgesi” bulunmaktadır. Hukuk başlığı altında “TTB Merkez Konsey ve Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın yargılanması” ile ilgili sürecin özetini ve hukuka hangi yönlerden aykırı olduğuna dair detayları bulacaksınız. Kültür-sanat başlığı altında, bu sene Antalya Film Festivali’nde yaşadığı sansür ile adından çokça bahsettiren bizlerden bir hekimin de filme konu olduğu “Kanun Hükmü”  belgesel filmi ile ilgili yazımızı bulabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileriz…

 


Bu İÇERİĞİ Paylaş!