Hekim Sözü (Sayı 20) Mart-Nisan 2022

(Sayı 20) Mart-Nisan 2022


E-dergi formatında okumak için tıklayınız. E-DERGİ PDF formatında okumak için tıklayınız. PDF

İçindekiler

 • Yönetim Kurulundan
  + Oku

  Sahip çıkalım meslek örgütümüze!
  İstanbul Tabip Odası seçimli Genel Kurulu 16-17 Nisan 2022 günleri yapılacak. İki dönem önce, 15 Nisan 2018’de yapılan seçim...

 • Yayın Kurulundan
  + Oku

  Yeni bir sayıyla birlikteyiz. Odamızdan haberlerle başladık yine. 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri yanı sıra Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin aylardır sürdürdüğü Emek Bizim Söz Bizim eylem sürecinin devamında gelen etkinlikler vardı geçtiğim...

 • Birliğimizden
  + Oku

  14 Mart Tıp Bayramı’na Giderken 10 Acil Talep
  İstanbul Tabip Odası (İTO) Sevinç Özgüner Toplantı Salonu’ndaki toplantıda TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ve İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu yer aldı. Adana, Adıyama...

 • Odamızdan
  + Oku

  PANDEMİNİN 2. YILINDA HEKİMLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI: Pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyoruz
  Hava koşulları nedeniyle İstanbul’da İstanbul Tabip Odası ( İTO) Cağaloğlu binasında yapılan basın toplantısının açılış konuşmasını İTO Genel Sekreteri Dr. Osman Küçükosmanoğ...

 • Odamızdan
  + Oku

  Hekimler ve sağlık çalışanları Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla kötü hava koşullarına ve yoğun kar yağışına rağmen coşkulu bir katılımla Kadıköy’de “Büyük Beyaz Yürüyüş”teydi...

 • Odamızdan
  + Oku

  TAKSİM ANITI’NA ÇELENK BIRAKMAK İSTEYEN HEKİMLER ENGELLENDİ Tıp Bayramında hekimlere polis engeli
  Her yıl geleneksel olarak 14 Mart Tıp Bayramı haftasının açılışını Taksim’de Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak ve 14 Mart Bildirgesini okuyarak yapan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyeleri bu sene polis engeliyle karşılaştı.

 • Odamızdan
  + Oku

  14 Mart Tıp Haftası
  Meslekte 70, 65, 60, 50, 40 ve 25 yılını doldurmuş hekimlere Hizmet Plâket Töreni ve Tıp Haftası Ödül Töreni bu yıl 19 Mart 2022 Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

 • Odamızdan
  + Oku

  Emeğimiz, haklarımız, sağlığımız ve geleceğimiz için Büyük G(ö)REV’deydik!
  Hekimler ve sağlık çalışanları 14-15 Mart’ta Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık emek-meslek örgütlerinin çağrısıyla Türkiye’nin her yerinde “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde” diyerek Büyük G(ö)REV’deydi.

 • Odamızdan
  + Oku

  Malpraktis davalarında yıkıma uğratan tazminatlar kabul edilemez!
  Sağlıkta şiddet ve malpraktis konularına ilişkin kanun teklifi halen TBMM’de görüşülürken “tıbbi kötü uygulama” (malpraktis) davalarında hekimlere verilen uçuk tazminat davaları sağlık sisteminin önemli bir gündemini oluşturuyor.

 • Dosya: İstanbul Tabip Odası Seçimleri
  + Oku

  Sağlık, doktorlar, yurtdışına gidenler ve kıymet bilmezler… - Altan Öymen*
  Bu yazı galiba, 70 yılı aşan gazetecilik–yazarlık hayatımda bir tıp dergisi için yazdığım “ilk” yazı. Bana bu imkânı veren değerli doktor arkadaşım Okan Toygar’a ve arkadaşlarına teşekkür ederim.

 • Dosya: İstanbul Tabip Odası Seçimleri
  + Oku

  Demokrasi, sınıf mücadeleleri ve Türk Tabipleri Birliği - Özgür Müftüoğlu*
  TTB, gerek toplumun sağlık hakkı gerekse temsil ettiği hekimlerin hakları için etkili bir mücadele yürütmüştür. TTB, savunduğu ilkeler ve bu ilkelerle -despotizmin en güçlü olduğu koşullarda- yürüttüğü mücadele, diğer sınıf ve meslek örgütlerine cesaret verici ve yol gösterici olmaktadır.

 • Dosya: İstanbul Tabip Odası Seçimleri
  + Oku

  Hiçbir yere gitmiyoruz! Bu topraklarda, iyi hekimlik için mücadeleye devam!-Demokratik Katılım Grubu
  Dünyada ve ülkemizde son yaşananlar, sistemin sorunlarına sihirli çözüm olarak sunulan “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın geldiği aşama ve bizi sürükledikleri bu ekonomik kriz ortamı, sağlığı tüm bileşenleri ile olumsuz etkiliyor.

 • Dosya: İstanbul Tabip Odası Seçimleri
  + Oku

  Röportaj: Halk sağlığı, etik ve iyi hekimlik değerlerini savunduğumuz Mücadele dolu dört yıl-Süheyla Ağkoç*
  Bu dönem bana çok şey öğretti diyebilirim. Mücadele yürüttüğümüz bu süreçte kendime dair de önemli gelişmelerin olduğunu düşünüyorum. Daha önce çok önemsemediğim detayları gördüm; hekimlik değerlerini korumanın bütün hekim arkadaşlar için ne kadar önemli olduğunu kavradım.

 • İşçi Sağlığı
  + Oku

  2021 yılında en az 2170 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti...
  Yüzde 65’ini ulusal basından; yüzde 35’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla 2021 yılında en az 2170 işçi hayatını kaybetti...

 • Kadın
  + Oku

  Rahim Ağzı Kanseri önlenebilir mi? - Irmak Saraç*
  Hakkında bu kadar çok bilgiye sahip olduğumuz bu kanserden korunmak için elimizde iki önemli silah var: Aşı ve tarama. HPV aşıları rahim ağzı kanserlerinin %70’ini, genital siğillerin de %90’ını önleyebilir. Bu aşılar, HPV’ye bağlı diğer kanserlerden de aynı şekilde koruyabilir.

 • Etik
  + Oku

  Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik üzerine...
  10 Şubat 2022’de yayımlanan Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmeliğe ilişkin TTB Etik Kurulu görüşünü sunuyoruz.

 • Hukuk
  + Oku

  Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi - Hazal Pekşen
  Yönetmelik sağlık hizmeti sunumunun görüntülü ve sesli kayda alınabilmesine hastanın rızası olsa dahi- imkan vermesi ve kişisel sağlık verilerinin Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulan merkezi veri sistemine aktarılmasını zorunlu tutması yönlerinden hukuka aykırıdır.

 • Kitap
  + Oku

  İstanbul Tabipler Dostluk Derneği 1922 Ajandası 100 Yıl öncesinden günümüze bir sesleniş - Füsun Taş*
  “İstanbul Etıbba Muhadenet Cemiyeti 1922 Muhtırası”, günümüz Türkçesiyle “İstanbul Tabipler Dostluk Derneği 1922 Ajandası” A. Filiz Salıcı’nın Osmanlıca aslından çevirisiyle, İstanbul Tabip Odası tarafından yayınlandı.

 • Kitap
  + Oku

  Sana Geldim İstanbul-Nazmi Algan*
  “İstanbul Etıbba Muhadenet Cemiyeti 1922 Muhtırası”, günümüz Türkçesiyle “İstanbul Tabipler Dostluk Derneği 1922 Ajandası” A. Filiz Salıcı’nın Osmanlıca aslından çevirisiyle, İstanbul Tabip Odası tarafından yayınlandı.